Aksakal Hukuk ve Arabuluculuk Ofisi

trTR enEN

KONUMUMUZ KONUMUMUZ

Atatürk Cad. 1. Kordon No:148/7
Mustafa Elmas İş Hanı 35210
(Kantar Karakolu Karşısı)

İLETİŞİM İLETİŞİM

Bizi Arayın -
0(232) 441 31 91

Balıkesirdeki Duruşmada MÜVEKKİLİ İÇİN BELGELERİ SUNDU ŞAHİTLERİ DİNLETTİ TAHLİYEYİ ALDI !

Balıkesirdeki Duruşmada MÜVEKKİLİ İÇİN BELGELERİ SUNDU ŞAHİTLERİ DİNLETTİ TAHLİYEYİ ALDI !

Balıkesirdeki Duruşmada MÜVEKKİLİ İÇİN BELGELERİ SUNDU ŞAHİTLERİ DİNLETTİ TAHLİYEYİ ALDI !

BALIKESİR ADLİYESİNDE İZMİRLİ ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ YENİ AVUKAT EMRULLAH AKSAKAL Eski 9.Ana Jet Üst Komutanı İshak Dayıoğlunun Avukatıydı !

AVUKATI DELİLLERİ SUNDU VE MÜVEKKİLİM BİR KAHRAMANDIR TAHLİYE EDİLMESİ GEREKİYOR dedi

Yarın Yapılacak Duruşma Öncesi AVUKATI  DELİLLERİ  SUNDU VE MÜVEKKİLİM BİR KAHRAMANDIR TAHLİYE EDİLMESİ  GEREKİYOR dedi

Balıkesir 9.Ana Jet Üst Komutanı Balıkesirden Ucakların Darbe Gecesi Havalanmasın Diye Emirler Vermiş Ama Uçaklar Havalanmış !

A. BİR KISIM TANIK VE SANIK BEYANLARI(SEGBİS CD ÇÖZÜMLERİ İLGİLİ KISIMLARI);

1.Sanık Turgay TENDÜRÜS:

İlker Örencik "beni İshak Dayıoğlu generalimiz gönderdi, bu birlikten hiç uçak kalmayacak" diye bir ifadede bulundu

2. Sanık Ahmet KUNDURACIOĞLU:

İlk telefonu İshak Dayıoğlu generalim açtı. Üs komutanı, Ahmet "Burada karışık kuruşuk işler var uçak kaldırma" şeklinde bir beyanda bulundu...

Başkan: İlk İshak Dayıoğlu’nun telefonu ile karışık kuruşuk işler var kesinlikle uçak kaldırmayın dedi?

Sanık: Evet. Hakan Evrimle görüştüm... Üs ’ten uçak kaldırma diye emir verdi dedim... Tepkisi; albayım dedi... Sen hemen emrimi dinle İshak Dayıoğlu düğünde şuanda... İshak Dayıoğlu’nu mu dinleyeceksin yoksa burada genelkurmay başkanının emrini mi dinleyeceksin diye o şekilde çıkıştı bana...

Başkan: …sizin uçakların havada olduğunu İshak Dayıoğlu’na söylememenizi istediğine dair bir söylemi var Oktay Sel’in?

Sanık: Uçaklar kalktıktan sonra İshak paşam beni aradı

Başkan: Niçin aradı?

Sanık: Ahmet ne yaptın uçak falan kaldırdın mı, kaldırmadın değil mi dedi bende kaldırdım dedim, dedi niye kaldırdın dedi ben sana kaldırma demiştim dedi.

3. Tanık Veysel YEŞİLBAŞ: (Albay)

Başkan gece üs komutanınız İshak Dayıoğlu’nun ne tür emirler verdiği konusunda herhangi bir bilginiz var mı?

Tanık: İlker Örencik Albay, Yavuz Selim Kılıç yarbaya şunu söyledi yani üs komutanımızın emri var uçuş olmayacak şeklinde bir ifadesi olduğunu duydum.

4.Tanık Albay Nedim BİLDİK:

01.12’e İshak Dayıoğlu beni cep telefonundan aradı, cep telefonundan aradığında uçakları kimin kaldırdığını sordu harekât komutanının mesaide ve kulede olduğunu kendisine bildirdim. Harekât komutanına ulaşamadığını bir daha o birlikten uçak kalkmaması gerektiğini bununla ilgili Balıkçı albayla koordine kurmamı gerekli tüm tedbirlerini alıp uçak kalkmasına müsaade etmememiz emrini net bir şekilde verdi.

İSHAK DAYIOĞLU ile ilgili görsel sonucu

5. Tanık Albay İlker ÖRENCİK:

İshak Dayıoğlu telefonla 01.18-01.20 gibi beni aradı işte güvenlikçilerine sahip çık, hiçbir şekilde oradan uçak kaldırma dedi...

    Ahmet Kunduracıoğlu oturuyordu girdim içeriye kendisine eski üs komutanı İshak Dayıoğlu’nun beni aradığını buradan hiçbir şekilde uçak kaldırmayacağımız emrini verdiğini bende uçak kaldırmamak üzere geldiğimi söyledim, uçak kaldıramazsın dedik. Nedim Bildik albay(a) ... Ona ulaştım dedim bir gelir misin hava savunma binasına o da dedi geliyorum. Geldikten sonra... Aracın anahtarlarını istedim aracın anahtarlarını vermek istemedi bende zor kullanıp gerekirse yatırıp alacağımı söyledikten sonra biraz kıdemlidir bende dedi ben seni anladım şöyle biraz uzağa geçelim geçtik tamam dedi İshak Dayıoğlu beni de aradı buradan uçak kaldırmayacağız bende dedi seni anladım bende tamam dedim... (Birlik içerisinde bile henüz kimin hangi safta olduğu belli değilken dahi müvekkil en baştan istikrarlı ve kararlı bir şekilde devletten demokrasiden yana tavır koymuştur.)

Dedi İshak Dayıoğlu aradı beni sana güvenebileceğimi söyledi uçuş kulesini ben valilikle emniyetle görüşeceğim orasını onların zaptı rapt altına aldıracağım Ahmet Kunduracıoğlu’nu da gerekirse tutuklattıracağız gibi bir şeyler söyledi şimdi tamam dedim. Böyle emniyetten valilikten insanlar gelecekse hiç sıkıntı yok o onun koordinesini kurmaya başladı...

Başkan: Kimlerle konuştuğunuzu bilmiyorsunuz?

Tanık: Şöyle bana emniyetten Cemil müdürünün telefonunu İshak paşa verdi

6. Tanık Oktay SEL:

Tanık:...İshak Dayıoğlu generalde BHHM’nin emrini uygulamamı söyledi. Uçak kaldırmamamı söyledi emredersiniz dedim..,

O uçaklar beklerken üs komutanı aradı telefonla bir şey var mı diye sordu. Komutanım diye bakınca ben telaşlı bakınca harekât komutanımız şey yapmadı görüşmek istemedi, söylettirmedi yani herhangi bir şey olup olmadığını söylettirmedi...

Başkan: Üs komutanına bir şey olmadığını söylediniz?

Tanık: Evet ...

Başkan: İshak Dayıoğlu aradığında uçaklar çalışır vaziyette pist başı bekliyordu ve siz böyle bir harekât olduğunu da söylemediniz?

Tanık: Evet

7. a.Tanık Cemal BALIKÇI: huzurda

...Üs komutanı İshak Dayıoğlu beni aradı. ... dedi ki Cemal Albayım bu üsten uçak kalkmayacak. Derhal, bu hava kuvvetleri komutanı Abidin Ünal’ın emridir. Uçak kaldıran divan-ı harpliktir....

Nedim geldi. ... bana da söyledi İshak Paşa dedi,... biz anladık ki bir kalkışma var ve bu bizim uçaklarımızın bu yanlış işlerde kullanıldığı burada anlaşıldı... İshak Dayıoğlu... tekrar ederek, Cemal albayım tekrar söylüyorum, üs komutanı olarak emrediyorum, hava kuvvetleri komutanının emrini iletiyorum; üsten uçak kalkmasına asla müsaade etmeyeceksin dedi bana. Bu dedi hava kuvvetleri komutanının emridir elinden geleni yap dedi bana..... İshak Paşa da bu şekilde emir verdi,...

İshak Dayıoğlu’nu aradım dedim komutanım şu anda Ahmet albayla karşılaştık. Uçakları uçurmak istiyor. Üzerime yürüdü, ... Bunu ne yapacağız.

... Kendisi dedi ki, Cemal albayım dedi üs komutanı, teknik olarak elinizden geleni yapın Ahmet Albayı dinlemeyin. Peki dedim Ahmet Albayı siz niye aramıyorsunuz komutanım? Ahmet Albay dedi telefonlarına cevap vermiyor. Şu anda sorumlu sensin, uçakları durduracaksın teknik olarak....tekrar İshak Dayıoğlu’nu aradım ... Cemil Çalıcı var emniyet müdür yardımcısı. Onu ara derhal üsse çağır kuleyi kapattır, üssü emniyete al uçağın uçuşunu durdur dedi ve verdiği numarayı bana mesajla attı, Cemil Çalıcı’yı aradım... hemen gelin dedim. Tamam dedi... Vali bey ve emniyet müdürü yanımda dedi. Biz hazırlık yapıp geleceğiz dedi.

İl emniyet Müdür Vekili Cemil Çalıcıya ulaşılması emri Eskişehir HKK Muharip Hava Kuveti Ve Hava Füze Savunma K.lıgı 19.07.2016 tarihinde, savcılıga sunulan, ’’15/16 Temmuz 2016 tarihinde ki yasadışı kalkışma kapsamında bazı birlikler ile ilğili ceraeyan eden hususlara yönelik tespitler’’ başlıklı , idari soruşturma raporunun Birlik Olay Özetinin ek-a 4. sayfasında da tespitlidir.

b. 29.07.2016 Tarihli Kolluk İfadesinde:

(Üs komutanı İshak paşa)...bana il emniyet müdür vekilini... aramamı söyledi... söyledim. Bana nizamiyeye gelmem kendilerini karşılamamı söylediler. Üs komutanını arayarak kimlere güvenebileceğimi sordum, bana İlker Yarbayı yanına al dedi. İlker’le beraber nizamiyeye gittik, bekledik, gelen olmadı. Bu sırada uçaklar kalktı....

Tanığın 22.07. 2016 da hem sabah saat 9 da ki Üs Koordinasyon toplantısında hem de saat 17 deki bayrak töreninde "Üs komutanın herhangi bir sucu olmadığına inanıyorum, hepimiz birer İshak DAYIOĞLUYUZ." şeklinde ki konuşması hem huzurda ki tanık beyanları hem de HKK idari soruşturma raporu ile tespitlidir.

Yine bu idari raporda; İshak DAYIOĞLUNA herhangi bir kusur atfedilmediği gibi, izinli olarak İst’te düğünde olduğu, kuleye kalkış izni verilmemesi emri, ana birlik komutanlarına uçak kaldırılmaması için her şeyi yapmaları emri hususları, açıkça tereddütte yer vermeyecek şekilde tespit edilmiştir.

8. Tanık Vali Ersin YAZICI:

Tanığın görgüsü ve bilgisi, "İshak Dayıoğlu’nu aradığımda BENİM telefonumu açmadı”. Bunun dışında İshak dayıoğlunun hakkındaki suçlamaya yönelik herhangi bir aleyhe beyanı yoktur. "telefonuma bakmadığı için" KIZGINDIR.

’’Gece boyunca 5-6 kez İshak Dayıoğlu’nun bizde bulunan 2 telefonunu da BEN ve korumalarım aradı.’’ Beyanında ki; BEN kelimesini kullanmıştır. Bu beyan doğru değildir, Tanık Valinin bizzat kendisi hiçbir şekilde telefon ile İshak Dayıoğlunu aramamıştır Olay günü müvekkilin kullandığı telefon için yapılan ayıklama raporunda tüm aramalar varken vali beyin tek araması görülmemektedir.

Söz konusu ayıklama raporuna göre müvekkil ilk olarak ayıklama raporunun 70. sırada yer alan 05:42 saatteki arama kaydı Valinin koruma görevlisinin aramasıdır. ’’’... Bu arama tahminimce 16/07/2016 tarihinin ilk saatlerinde yapılan bir aramaydı. ‘şeklindeki beyanı da arama kayıtları ile örtüşmektedir. Zaten kendisi de "İlk olarak İshak Dayıoğlu’nu saat kaçta aradığımı hatırlayamıyorum." DEMİŞTİR.

Araba kullanan müvekkil kendisini 05:42 de yakın korumasının telefonundan arayan valiye 8 dakika sonra 05:50 de cevap vererek, 2:06 dakika görüşmüştür. Toplamda da 7 adet görüşme yapılmıştır.

Ancak önemle belirtmek isteriz ki müvekkil Vali Beyin aramasından çok daha önce kalkışmanın başlarında Albay Cemal Balıkçı (halen general olarak Ankara da görevdedir.) aracılığı ile Balıkesir İl Emniyet müdür vekili Cemil Atıcıya, Valinin yanında İken ulaşmıştır. Balıkçı Albay, Vali Beyin yanındayım diyen İl Emniyet Müdür Vekiline, İstanbul’da malum düğünde senelik izinde olduğu için Üsse fiilen hâkim olamaya çalışan Üs komutanı İshak Dayıoğlu’nun, uçak kaldırılmaması emrine direnç gösterildiğinden dolayı Emniyet müdürlüğünden yardım talebini iletmiştir.

Kaldı ki il Jandarmaya vekâleten bakıldığını bilen Valinin, müvekkilinde izinli olduğunu Üs komutanlığının vekaleten komuta edildiğini bilmesi gerekirdi.

Valinin İfadesinin bir bütün olarak değerlendirildiğinde; açık, net, tutarlı değildir. Yer, zaman ve kişiler yönünden çelişkilidir. Bu çelişkilerin giderilmesi yönelik sorulara da hatırlamıyorum, bilmiyorum şeklinde cevaplar alınmıştır.

Ayrıca “Telefonlarıma neden bakmadığını sorduğumda verdiği cevabı hatırlamıyorum.” beyanı değerlendirildiğinde; Üs komutanın cevabı, aykırılık içerseydi zaten hatırlayamaması hayatın olağan akışına aykırı olurdu.

9. HKK MUHARİP KUVVETLER KOMUTANI KORGENERAL MEHMET ŞANVERİN YAZILI VE GÖRSEL İLETİŞİM ARAÇLARINDA Kİ BEYANLARI:

Aşamalı beyanlarımızda müvekkilimin, hain kalkışmanın olduğu gece darbecilerce basılan İstanbul Moda Deniz Kulübünde, Korgeneral Mehmet ŞANVERİN kızının düğününde olduğunu, kalkışma üzerine Muharip Komutan Korgeneral Mehmet ŞANVERİN emri, HKK Orgeneral Abidin Ünal’ın onayı ile darbeyi engellemek için kendisinin, Üssün başına geçmek üzere, yıllık izinde olmasına rağmen Balıkesir’e hareket ettiğinin beyan etmiştik. Bu savunmanın delili olarak Mehmet ŞANVER’İN

A. NTV

03.11.2016 tarihinde NTVye verdiği "9. Ana jet Üssü Komutanı İshak

DAYIOĞLU’NU Balıkesir’e görevlerinin başına geçmek üzere ivedi düğün yerinden ayrılma emrini ben verdim." içerikli röportajını www.ntv.com.tr/video/turkiye/kizinin-dugunu-basilan-general-o-geceyi-ntvye-anlatti,G3nKMXoVyEyvRzlcx63ODw) CD ve USB araçlarıyla dosyaya sunmuştuk. Bu röportajın 35. Saniyesi müvekkille ilgilidir.

B. SÖZCÜ GAZETESİ http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/dugune-gelmeyen-komutanlar-darbeci-

1462385/ adresli linkteki 22.10.2016 tarihinde Sözcü Gazetesinde Saygı ÖZTÜRK’LE yaptığı röportajda da tekrar ifade etmiştir. İfadesinin ilgili kısmı;

“Düğünden Ayrılmaları Emrini Verdim

Darbe girişimin başladığına ilişkin telefonlar gelip kaos başlayınca... , 6. Ana jet üs komutanı Tuğgeneral Rüştü Çelenk’i Bandırma’ya, 9. Ana jet üs komutanı İshak Dayıoğlu’nu Balıkesir’e görevlerinin başına geçmek üzere ivedi düğün mekânından ayrılma emrini ben verdim.” Şeklindedir.

C. YENİ ŞAFAK

Hain kalkışmanın olduğu gün müvekkilin İstanbul’da malum düğünde olduğu

malumdur. Dosyaya sunulu 18.11.2016 Yeni Şafak gazetesinde ki "Geleceğim deyip LCV’ye pozitif cevap veren, yerleri ayrılmış ama gelmemiş generallerin hepsi kalkışmada rol aldılar." beyanı başta olmak üzere tüm röportaj karşı delilimizdir.

D:SABAH GAZETESİ:

Yeni Şafak’ın bu haberi aynı gün Sabah Gazetesinin internet sayfasında da yayınlanmıştır.

(http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/11/18/emekli-korgeneral-sanver-ne-tiyatrosu-bu-bir-isyandi)

B: YAZILI DELİLLER:

1.SNİPER POD İLİŞKİN OLANLAR:

a. Yazılı Emir:

İlk duruşmada tahliyeye SNIPER POD yüklenmesi konusu engel olmuştur. Bu yüklemeye dair yazılı emirleri sayın mahkeme 9. Ana Jet Üssünden sormuştur. Üs ‘ten gelen 28.06.2017 tarihli cevap ile yüklemenin Eskişehir HKK Muharip Hava Kuvveti ve Hava Savunma Komutanlığının 13.07.2017 tarihli yazılı emri ile yapıldığı teyit edilmiş, buna ilişkin Sniper Takılma Emri, uçuş programı ve işlemi yapanlara ilişkin KYS çıktısı eklenerek gönderilmişti.

Bu nedenledir ki; Akıncı Üssü davasında bu konu yargılamaya dâhil edilmemiştir.

b. HKK Akıncı Üssü İdari Raporu:

"14 Temmuz 2017 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Hava Kuvvetleri için normal bir mesai günüdür. Bir gün sonra FETÖ/PDY tarafından darbe yapılacağını devletin Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü veya diğer kurum/kuruluşlar ile FETÖ/PDY örgütünden olmayan sivil/asker kimse bilmemektedir. Bu nedenle 14 Temmuz gününü diğer mesai günlerinden ayıran herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak örgüt elemanlarının 14 Temmuz ve öncesi günlerde 15 Temmuz’da yapacakları darbe için hazırlık yaptıkları anlaşılmaktadır. Bu hazırlıklardan bir tanesi de Akıncı Üssüne diğer üslerde bulunan Sniper Podu’nun getirilmesi olmuştur. Bu faaliyet gizli bir şekilde değil Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Kurmay Başkanının yazılı emriyle, eğitim ihtiyacı adı altında açık bir şekilde yapılmıştır. Çünkü daha önce de bu Sniper Podu’nun geçici olarak birlikler arası kaydırıldığı durumlar söz konusudur. 14 Temmuz 2016 tarihinde Balıkesir 9’uncu Üs Komutanlığı’ndan 4’üncü Üs Komutanlığına Hv. Plt. Üsteğmen Ahmet Pala’nın Hv. Plt. Kur. Yüzbaşı İlker Hazinedar ile 143. Filo Komutanlığının yayınlamış olduğu uçuş programına yazılmak suretiyle resmi bir görev şeklinde getirilmiş olduğu tespit edilmiştir. Uçuş programına filo komutanı tarafından her kimin ismi yazılırsa yazılsın bu görevin o personel tarafından yapılmak zorunda olduğu, aksi bir durumun emre itaatsizlikte ısrar suçunu oluşturacağı açıktır."

http://odatv.com/delil-yok-dava-var-1611171200_m.html

c. Nakliyeyi yapan pilotun durumu:

Bu iki pilotdan biri olan Ahmet Pala hakkında ki tutukluluk tedbiri yargılandıgı Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 2017/43 E. sayılı dosyada kaldırılmıştır.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-akinci-ussu-davasinda-ara-karar-13-tahliye-40649179

C: HAİN ÖRGÜTE AİDİYET OLMADIGINA DAİR SAİR DELİLLER:

a. Bank Asya’da hesap olmadığına ilişkin 08.01.2018 tarihli bilirkişi raporu.

b. Ankara Örgütlü Suçlar Savcılığınca dosyaya gönderilen delil bildirimi belgelerinde yer alan MİT raporunda aleyhe bilgi yoktur.

c. Sonlandırılan uydu aboneliği olarak her ne kadar 21.09.2014 tarihli abonelik bilgileri dosyaya gelmiş ise de bu abonelik o tarihte Bursa’dan Balıkesir’e çıkan rutin tayinden dolayı mecburen yapılan Tivibu abonelik iptalidir.

d. 16.05.2017 tarihli MASAK raporunda da aleyhe hiçbir tespit yoktur.

e. Dijital materyal incelemesi için şu ana gelen olumsuz hiçbir tespit yoktur.

f. Aynı şekilde BYLOCK, hain örgütle bağlantılı STÖ, SGK, okul, dernek, sendikalara kayıt veya üyeliğe ilişkin tespit de yoktur.

SONUÇ VE TALEP:

Birleştirmeye onay verilmemesi cevabi yazısı ve Akıncı üssü idari raporunun ilgili kısmı başta olmak üzere; dosyaya yeni gelen bilgi beyan ve raporlar ışığında, yukarıda izaha çalıştığımız kuvvetli suç şüphesinin bulunmaması; tutuklulukta geçen süre, delillerin toplanmış olması ve karartma ihtimalinin bulunmaması, çağrı üzerine valiliğe gitmesi nedeniyle kaçma şüphesinin bulunmaması, suç vasfının değişme ihtimali, mahkûmiyete götürebilecek nitelikte her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delillerin bulunmaması hususları dikkate alınarak müvekkilin bi hakkın tahliyesini talep ederim. 06.03.2018

Tutuklu Sanık Vekili

Av. Emrullah AKSAKAL

WhatsApp Destek